İçeriğe geç

LOST Büyük Final!

See you in another life brother!

23 Mayıs’ı 24’üne bağlayan gecenin sabahında, tüm dünya 6 yıllık bir efsanenin muhteşem vedasına tanıklık edecek. “LOST”,  yıllardır peşinden sürüklediği hayranlarına hoşçakal diyecek…

Yapımcı David Lindelof’un sezon başında yaptığı açıklamada söylediği gibi merak edilen bütün soruların cevapları finalde verilecek.

Dile kolay, altı yıl boyunca her bölümden sonra komplo teorileri okuyarak ve türeterek, en ufak detaylara dikkat ederek ve herhangi bir mekanda eş-dost ile dakikalarca tartışarak takip ettik. Ekip bu süre zarfında, yaşattıkları garip duygulardan öte inanılmaz bir heyecan kattı bizlere. Bu veda bizlerin her ne kadar içini sızlatsada, boşluğa düşürsede, öncelikle bu güzel diziyi bizlere izlettikleri ve bu fenomeni yaşattıkları için LOST ekibine koca bir teşekkürü borç biliriz.

LOST Final Fragman

Kısaca sezonlar

1. sezon Oceanic Havayolları’nın Sidney-Los Angeles seferini yapan 815 sefer sayılı uçağı, gizemli bir adaya düşer. Adada mahsur kalan kazazedelerin, yaşayabilmeleri için yiyecek ve içecekten çok daha fazlasına ihtiyaçları vardır. Yaşamları, ormanın içinde dolaşan görünmeyen bir yaratık, kutup ayısı, deli Fransız kadın Rousseau ve “Diğerleri” diye bilinen adanın sakinleri gibi gizemli varlıkların tehdidi altındadır.

2. sezon
kazadan sonraki 45 günü anlatır. Hikayenin çoğunu, kazazedeler ile “Diğerleri” arasındaki anlaşmazlıklar oluşturur. Bu sezon, Desmond’ın yıllardır yaşadığı dünyaya ve “DHARMA”ya da giriş yaparız. Sezon boyunca kahramanlarımız gözü kör bir şekilde o numaraları bilgisayara girerler. Uçağın kuyruğundan hayatta kalanlarla tanışırız ve bu yeni gruptan Mr. Eko, adada önemli bir tema olan inancı savunurken, Locke da mantığın sesi olur. Geriye dönüşlerle karakterler arasında rastlantıyla açıklanamayacak bağlantılar olduğunu görürüz.

3. sezonda hikayeye, kazadan sonraki 67. gün ile devam edilir. Bu sezonda “Diğerleri”nin dünyasına resmen giriş yaparız. “Diğerleri”nin lideri Ben’in ve Juliette’in gizemli geçmişleri hakkında bilgi ediniriz. Kazazedeler ile “Diğerleri” arasında çatışma en uç noktaya taşınır. Kazazedeler, adanın yakınındaki gemi ile iletişime geçmeyi başarır. Adada romantizmin en çok yaşandığı sezon da bu sezon olur.

4. sezonda kazazedeler, adanın yakınlarındaki Kahana gemisinden gelenlerle anlaşmaya çalışır. Altı kazazede adadan kurtulmayı başarır. Sezon boyunca bu altı kişinin adadan kurtulduktan sonraki yaşamları ileriye gidişlerle gösterilir.

5. sezonda kazazedelerin hikayeleri iki zaman çizgisi üzerinden anlatılır. Adanın zamanda geçmişe ve geleceğe gitmesiyle başlayan ve sonunda 1974 yılında duran ilk zaman çizgisinde adada kalan kazazedeler, birer “DHARMA” üyesi olur. İkinci zaman çizgisi ise adadan ayrılanların Ajira Havayolları’nın 316 sefer sayılı uçuşuyla adaya dönmeye çalıştıkları 2007 yılıdır.

6. ve son sezon iki zaman çizgisinden oluşmaktadır. Her iki çizgi de 5. sezon finalinde hidrojen bombasının patlamasıyla ortaya çıkar. İlk zaman çizgisi, 815 sefer sayılı uçağın kaza yapmadan indiği alternatif bir zamanı göstermekte olan ‘flash sideway’lerden oluşmaktadır. 2. zaman çizgisinde ise kazazedeler, 2007’ye gider, Jacob’ın ölümü ve Kara Duman’la başa çıkmaya çalışır.

17 Yorum

 1. hottie hottie

  sayfayı çok şık hazırlamışsın teşekkürler extreme =) merakla bekliyorum finali . ama dediğim çıkacak gibi hissediyorum.

 2. nazo82 nazo82

  Kalpten gideceğim, kalpteeeeeeeeeennnnnnnnnnnnnnnnnn!!

 3. katie katie

  Çok duygusal olmuş yahu, çok da güzel. Teşekkürler…
  İyi ki geriden takip ediyorum :mrgreen:

 4. selin selin

  Nasıl alışağız  biz Lostsuzluğa… Sayfa tam ağlatmalık olmuş yarın kesin hüngür hüngür ağlayacağım. :cry:  :cry:

 5. ExtremE ExtremE

  Az kaldı azzz.
  Yalnız şu son iki bölüm hiçte umduğum yönde olmadı. Hadi Sun-Jin ölümü tamam, hatta geç bile kalındı, ama Richard’ın hiç mi hatrı yok arkadaş? Herife kamyon çarpıp ölmüş gibi atıyorsunuz kenara. Neyse görecez bakalım…

 6. nazo82 nazo82

  Richard’ın o şekilde öldüğüne ihtimal vermiyorum ben. Richard gibi bir karakteri pat diye harcayamazlar. Jin-Sun sahnesinde yapılan dramatik sahnenin yüz katını hak eden biriydi Richard. O yüzden ben, Ben ve Richard’ın finalde Locke’a bir katakulli çevireceklerine inanıyorum. Richard’ı görmezsek kan çıkar!

  Bu arada tarihe tanıklık ediyor gibiyim. :=))) Tüylerim tiken tiken.

 7. eren süngü eren süngü

  Resmen boka sarmaya başladılar. Siyah dumanı bağladıkları sebebe bakın ya allahınızı severseniz. ışık, mağra, su…
   
  Nasıl bitirecekler çok merak ediyorum. Umarım şu 6 yılı heba etmezler.

 8. nazo82 nazo82

  Son sezon benim için de hayal kırıklığı oldu, bağlanan sebeplerin biri bile beni heyecanlandırmadı ve tatmin de etmedi fakat… Kocaman bir “fakat” var burada. Lost’tan daha çok sevdiğim birçok dizi var ama beni hayatta Lost kadar heyecanlandırabilmiş hiçbir dizi olmadı. Kaç senedir takip ettiğim Lost, senelerdir bana birçok heyecan tattırdı, düşündürdü, kalp atışlarımı hızlandırdı vs. Çoğu kişinin de böyle düşündüğüne eminim. Velhasılıkelam; bu ilişkimizin sonu kötü bile bitse “bana yaşattığın günler için teşekkür ederim” denilecek bir sevgilidir Lost nazarımda.

  Tabii bu cümleleri arka fondaki can yakan müzik eşliğinde yazıyorum. :=))) Duygusalım, dokunmayın.

 9. ExtremE ExtremE

  Resmen boka sarmaya başladılar. Siyah dumanı bağladıkları sebebe bakın ya allahınızı severseniz. ışık, mağra, su… Nasıl bitirecekler çok merak ediyorum. Umarım şu 6 yılı heba etmezler.

  Bağlantılar konusunda sana katılıyorum. “Yılın sıçışı olacak mı?” diye soruyor herkes. Yalnız kızıyoruz ediyoruz ama yokluğunu çok farklı hissettirecek. LOST, ailenin bir ferdi gibi benim için.

  Richard’ın o şekilde öldüğüne ihtimal vermiyorum ben. Richard gibi bir karakteri pat diye harcayamazlar. Jin-Sun sahnesinde yapılan dramatik sahnenin yüz katını hak eden biriydi Richard. O yüzden ben, Ben ve Richard’ın finalde Locke’a bir katakulli çevireceklerine inanıyorum. Richard’ı görmezsek kan çıkar!Bu arada tarihe tanıklık ediyor gibiyim. :=))) Tüylerim tiken tiken.

  Desmond ile Richard’ın yeri ayrıydı benim için. Richard’a 9. bölümde daha da sevdik hatta. Dediğin gibi kan çıkar kan! :-x

 10. eren süngü eren süngü

   
  Tabii ki LOST’a laf yok ama bu güzel senaryonun ışığa, mağraya bağlanılmasına kızgınım.  Daha dün gibi hatırlıyorum ilk bölümü izlediğim zaman verdiğim tepkiyi. Bu süreçte çok güzel bir 6 sezon geçirdik ve LOST ile birlikte büyüdük. Televizyon tarihinin şaheseri sonuçta. Güzel bir final bekliyoruz bakalım inşallah.
  Ben Richard konusunda senaristlere ayrı sinirliyim. Hiç açılmasın o konu, finale saklıyorum artık.

 11. selin selin

  @eren süngü ışığı korumak muhabbetti yetti doğru söylüyorsun.

  Video çok güzel ya… Daha da heyecanlandım :cry: :cry:  

 12. nazo82 nazo82

  Biraz önce büyük efsane bitti. Finalden zerre tatmin oldun mu ya da hiçbir şey anladın mı derseniz, bir halt anlamadım şimdilik. Final hayal kırıklığı oldu tamamen.

 13. ExtremE ExtremE

  Benim için bundan sonra dizilerin şahı BATTLESTAR GALACTICA. Böyle final olmaz olsun, resmen başlarından savdılar. Herifler toteme bağlandı, herşey havada kaldı sayelerinde.   :-x
  Yaşattıkları tüm heyecanı yok ettiler. Madem sonunu getiremeyecektiniz ne diye 1000 türlü şey türettiniz. Acınacak hale düştüler. Keşke sonuda güzel olsaydı :-?

 14. eren süngü eren süngü

  dün ben demiştim.  gerçekten çok sinirlendim anlam veremiyorum. herkez ezbercisin, yüzeysel düşünüyorsun diyor. dizinin her ayrıntısından bişeyler çıkarmaya başlayınca sonunda nirvanaya ulaşacaklarını zannediyorlar sanırım. adayla ilgili merak ettiğim o kadar şeyin hiç mi anlamı yok :-x 6 yılım yalan oldu

 15. selin selin

  Son 10 dakikaya kadar herşey güzeldi. :cry: :cry: Ancak sonrasında hiç tatmin olmadım ve hiç birşey anlamadım.

 16. hottie hottie

  allah aşkına neyini beğenmediniz. Az önce bitirdim . harika olmuş. çok duygusaldı. benim için farklı bir şekilde duygusaldı ,son zamanlarda yaşadıklarım yüzünden , hep alternatif gerçeklik sandık ama ne çıktı işte şaşırtıcıydı açıkçası. jack ve babasının konuşması herşeyi aydınlattı ikinci gerçeklik için. diğer taraftan adadaki manyetik enerjinin birden salınmaması gerekiyormuş yoksa ada patlar yok olurmuş. bunun olmaması içinde adaya bunun olacağını bilen biri gerekiyormuş kaynağı korumak için ,iyide bunu zaten ufaktan hep söylemişlerdi bunda da şaşırtıcı yada muallakta kalan birşey yok. Güzel düşünülmüş bir son sahneydi, lost jack’in gözlerini açarak uyanmasıyla başladı jack’in gözlerinikapatmasıyla sona erdi. harika bence. iş yerimde olmasam ağlardım, çok etkilendim.

Bir Cevap Yazın