Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

It is currently 21 Sep 2017 01:01

Board index » Sinema » Anime & Animasyon


   [ 3 posts ] 
Author Message

Darker
Darker
User avatar

Joined: 06 Feb 2008 15:15
Posts: 623

Post Posted: 26 Dec 2009 13:28 
Top  
Image


AGT wrote:
Bu film 3 hikayenin bir araya gelmesinden oluşuyor; ilk bölüm “Okasho,” Takaki ile Akari'nin bir araya geldikleri günü gösterir. Sonraki bölüm, “Cosmonaut,”da başka birinin bakış açısıyla bu buluşmadan sonra Takaki’nin hikayesi anlatılır. Son bölüm olan “Byosoku 5 centimeter,”da ise düşünceleriyle ilgili kısa klipler vardır.

1. Hikaye: The Chosen Cherry Blossoms - Ōkashō (26 Dakika): Ailesinin iş değişikliğinden dolayı Akari Shinohara, ilkokulu bitirdikten sonra Takaki’den ayrılmak zorunda kalmıştır. Takaki ve Akari arasındaki derin bağlar, onların bugüne kadar birbirlerinden kopmasını engellemiş ve birbirleriyle mektuplar yoluyla iletişim kurmuşlardır. Ancak Takaki, ailesinin Kagoshima’ya taşınacağını öğrenince bu fırsatı değerlendirerek trenle Akari’nin ziyaretine gitmeye karar verir

2. Hikaye: Cosmonaut (21 Dakika): Yıllar geçmiş ve Takaki lise son sınıf öğrencisi olmuştur. Takaki, hala Akari için mektuplar yazmakta fakat bu nektupları Akari’ye göndermemektedir. Bu sırada Takaki’nin sınıf arkadaşı Kanae Sumita, takaki’ye aşık olmuş ancak Takaki’ye açılmak için gerekli cesareti toplayamamıştır.

3. Hikaye: 5 Centimeters per Second (16 Dakika):Yıl 2008, Akari ve Takaki’nin yolları ayrılmıştır. Takaki, bir bilgisayar programcısı olarak artık Tokyo’da yaşamaktadır. Akari ise evlilik hazırlığı yapmaktadır. Bir gün, Takaki, trenyolunun orada, kendisine tanıdınık gelen bir bayan görür.

Bu filmi izledikten sonra insan, şehir dışına bile zor gidiyor, hatta gidemiyor. O denli etkileyici bir film. Film adını, sakura'dan alıyor. Sakura çiçekleri yere işte saniyede 5 cm ile düşer anlamında.

Karakterler, küçüklüklerinde zaten birbirine aşıklar. Sürekli bir aradalar, arkadaş olarak dursalar da, aslında aşıklar işte :blush: Kızın taşınmasıyla, hikayemiz yani dramımız başlamış oluyor. Film de zaten bu olayları konu alıyor. İkilinin aşkları hiç değişmiyor ama aralarındaki bağlar kopuyor, ve bu sahiden harika yansıtılıyor filmde. Yani hissediyoruz resmen karakterlerin düşüncelerini. Zaten, bunu sıkıyorsa hissetme derler adama, atmosfer o kadar harika ki. Bu filmin mekan çizimlerini, hiçbir animeye değişmem. Yani filmde sokağı gösterirken filmi durdurup bir ss alıp masaüstünüze koysanız, elalem hayran kalacaktır, eminim :P

Filmde, olaylar çocuğun gözünden anlatılmış olsa da, 2. filmde bir 3. kişinin gözünden izliyoruz olanları. Yine çok iyi yansıtılmış ve anlatılmış olaylar. Aslında yaşananlar bu 3 bölümde özetlerden ibaret olsa da, bu özetler birbirine gayet iyi bağlanmış. Bu filme herkes gönül rahatlığıyla 10 verecektir, eminim. Özellikle şu zamanlar izlemenizi de öneririm, tam filme uygun hava şartları yaşamaktayız neticede, kış. Filmde o soğuk kış gecesinde gerçekleşen bir sahne vardır ki, eminim soğuğu ya da kışı her hissettiğinizde o sahneyi anımsayacaksınız. :blush:

Preview:
http://www.youtube.com/watch?v=2Mji5VhFw_c

Preview'ın sonunda çalan şarkının adı, "One more time, one more chance". Filmden sonra dinlendiğinde gözlerin dolmasına sebep olacak bir şarkıdır, sözleri çok anlamlıdır.. :cry: :
http://www.youtube.com/watch?v=RZeDkqsuKtI

-Film tamamen dramdır, uyarayım, biraz sarsacaktır. :P (Hayır, ben ağlamadım, hayııır :cry: )

İyi izlemeler ~

Dip not: Filmin Tr altyazısı da mevcut fakat, filmin indirme linkleri kolay kolay bulunmuyor :lol:

   

Yönetici
User avatar

Joined: 25 Jan 2006 04:18
Posts: 5731
Location: Neverland

Post Posted: 27 Dec 2009 18:37 
Top  
Ellerine sağlık princetongirl818'cim. Diğer başlıklarını ve döktüğün emekleri de şimdi gördüm. Çok çok teşekkür ederiz, ellerine sağlık. :kiss: Açtığın başlıklarda izlemediğim ne varsa download listeme atıyorum hemen. :=)

_________________
A storm is coming, Frank says; A storm that will swallow the children and I will deliver them from the kingdom of pain. I will deliver the children back the their doorsteps. And send the monsters back to the underground. I'll send them back to a place where no-one else can see them. Except for me. Because I am Donnie Darko...

Image
I feel something important is happening around me. And it scares me.

   

Darker
Darker
User avatar

Joined: 06 Feb 2008 15:15
Posts: 623

Post Posted: 27 Dec 2009 18:52 
Top  
Açtığım ne varsa listenin sonuna at, hemen bunu en tepeye koy derim nazo ablacım, o kadar harikadır. Kaldı ki görmedim sanma sen Elfen'cısın, dram seversin, bunu da çok seversin eminim :P

   
Display posts from previous:  Sort by  
   [ 3 posts ] 

Jump to:  


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

 

Tum zamanlar GMT +2