Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

It is currently 25 Sep 2017 14:53

Board index » e2 » The Tudors » The Tudors Bölüm Yorumları

[ 6 posts ] 
Author Message

Junior Admin

Post Posted: 14 Apr 2009 22:33 
Nerde kalmıştık? 8)

Sansasyonel dizi The Tudors daha çok entrikayla geri döndü! Diğer başlıkta verdiğim bilgiyi bir de burada tekrarlıyım. 4. sezon için anlaşma yapıldı ve bunun son sezon olacağı açıklandı. Peki 3. sezonda ana hatlarıyla neler oluyor (olacak)? Ama önce kısa bir hatırlatma...

Geçen sezonda Henry'yi İngiltere Kilisesinin başında görmüştük. Katolik Kilisesiyle tüm bağını kopararak tarihe geçmişti hatırlarsanız. Sebep de Katherine'den boşanmasına izin verilmemesiydi. Roma'yla savaşırken gizlice Anne'le de evlenivermişti, Anne de hamileydi zaten o sırada. Sezonun sonuna doğru Anne üst üste erkek çocuk veremeyince Henry'nin ilgisi de yavaşça Jane Seymour'a kaymaya başlamıştı, nihayetinde de Anne'in kellesi uçuverdi :cry:

Hah, geldik 3. sezona. Bu sezonda iki evlilik göreceğiz. İlki Jane Seymour, ikincisi de Cleves'li Anne. Sezonun sonunda da Catherine Howard'la evlenecek Henry.

Sezonun hiç şüphesiz en önemli tarihsel olayı Pilgrimage of Grace adı verilen ayaklanma ki Henry bunu çok sert bir şekilde bastıracak. Ekonomik, politik ve dini sebeplerden dolayı İngiltere'nin Roma'dan ayrılması sonucu ayaklanan halka Henry tek başına öyle bir ayar çekecek ki. Bir ipucu vereyim. 216. Bu sayı Henry'nin bu olayda aldığı can sayısı. Ve bunların arasında soylular da var. Yani bu sezon da baya bir kişi hakkın rahmetine kavuşacak Henry'nin elinde.

Bu olayla bağlantılı olarak gerçekleşmesini beklediğim ve muhtemelen göreceğimiz şeyler arasında Thomas Cromwell'in elinden tüm gücün alınması ve Lady Mary'nin tekrar kraliyet ailesine alınması var.

Çok güzel bir sezon olacağından eminim, ilk iki sezona dair en ufak bir hayal kırıklığı yaşamamıştık ne de olsa. Herkese iyi seyirler!

Üye
Üye

Post Posted: 20 Apr 2009 17:06 
Keşke Anita Briem Jane Seymour olarak devam etseydi.Annabella'yı beğenmedim :(

Junior Admin

Post Posted: 25 Apr 2009 19:48 
Yahu nerden çıktı bu kadın essahtan? Anita Briem'i ikinci sezonda ilk gördüğümde Henry'le aynı tepkileri vermiştik, bu kadını gördüğüm gibi bir titreme geldi bana 3. sezonda. Ne alaka, neden 3 bölüm görünüp gitti Anita, var mı bir bilen? Neyse, ben de bu yeni Jane'e hiç ısınamadım, kadın güzel değil bir kere. Ya da daha gözüm alışmadı.

3. sezon çok hızlı başladı ve bir o kadar da hızlı devam ediyor. İlk bölümden daha tarihe geçen o ayaklanmanın sebeplerinden tutun da gelişimine kadar inildi. Henry'nin erkek çocuk sevdası pat diye laf arasına sıkıştırılınca Jane'in yüzünün ekşimesi de cabası. Tabi biliyoruz ki Henry'nin tek erkek çocuğu bu Jane'den gelecek. Yani bu sezon geliyor Edward, sıkı durun (: Tabi Allahın işine bakın, adam yırtındı erkek çocuk diye 6 karısından sadece bir tanesi bir erkek çocuk verebildi, o da 15 yaşında öldü. Edward 9undayken de Henry ölmüştü zaten. Ortalık da Mary ve Elizabeth'e kalmıştı. Anaları nasıl çekiştiyse kız kardeşler de aynı şekilde boğuşacaklar birbirleriyle Edward ölünce. Neyse, şimdilik Henry ve Jane'i izlemeye devam edelim. Ama izleyici olarak da Henry'nin nihayet erkek çocuğu olacağını bilmek içimi rahatlattı valla (:

Junior Admin

Post Posted: 27 Apr 2009 02:05 
3. bölüm sonuyla birlikte bu sezonun ne kadar hızlı gittiğine tanık oluyoruz. 4. bölümde doğuruyor Jane ve trailerda da soruyorlar zaten krala "bebeği mi yoksa kraliçeyi mi kurtaralım?" diye. Cevap bebek. Jane Seymour'un doğum sırasında öldüğünü biliyoruz. Henry de nihayet erkek çocuğuna kavuşacak, önümüzdeki bölümler bayram şenliği gibi geçecek desek yanlış olmaz herhalde (:

Önceki iki sezonun da 10'ar bölümden oluştuğunu biliyoruz eh yani 4. bölüm hemen hemen sezonun yarısına geldik demektir, o yüzden hızlı gitmesi normal herhalde. Zira 4. sezon da son olacağına göre daha Henry'nin 3 evlilik daha yapması gerekecek ((:

Ayaklanma şiddetleniyor. Kralın emriyle kelleler uçuyor, kadınlar, çocuklar suçlu suçsuz herkes öldürülüyor. Güzel gelişmeler arasında ise melek Jane'in de yardımıyla Mary ve Elizabeth'in kralın yanına geri dönmeleri var. Küçük Elizabeth çok tatlı, Mary de aynen annesi gibi asil ve dini bütün bir imaj çiziyor. Jane de melek gibi zaten, iyilik fışkırıyor kadından. Bekliyoruz 4. bölümü...

Junior Admin

Post Posted: 31 May 2009 11:07 
Bilmiyorum kaç kişi izliyor bu sezonu ama 4 ve özellikle 5. bölümü (5. bölümün son sahnesi) izlemenizi tavsiye ediyorum. Yazarken tüylerim diken diken oluyor hala. 8 bölümle 3. sezonu da kapattı Tudors. Sezon finalini izleyemedim hala, ama 7 bölümü de izlemiş biri olarak diyebilirim ki Tudors güzelleştikçe güzelleşiyor.

Junior Admin

Post Posted: 07 Jun 2009 19:38 
Sezon finalini de izledim sonunda. Six Feet Under ve Carnivale'dan tanıdığımız Jeremy Podeswa yönetti bu bölümü, hakkını verdiğini söylememe gerek yok sanırım.

Önümüzdeki sezon son olacağı için sanırım baya hızlı geçti bu sezon, zaten 8 bölüm baya kısa, hatta normalinden de kısa ilk iki sezonun 10 bölümden oluştuğunu göz önünde bulundurursak.

Yine bir ölümle bitti sezon. Bu sefer ölmeyi gerçekten çok hak eden Cromwell veda etti diziye. Bunca zamandır yaptığı kötülüklerden sonra sarhoş celladın canını almaktan çok çıkardığı sahne hafızalara kazınmıştır sanırım. Rahatsız ediciydi fazlasıyla. Cromwell'e hiç üzülmedim, tek dudağımı titreten oğlunun yanı başında olması ve babasını izlemesiydi. Adam zaten ölemedi, çocuğu için çok kötü bir an olsa gerek. Yazık...

Cleves'li Anne de şutlandı, Henry'nin 4 karısı içinden ölmeden giden tek o var bakın ((: Ben sevmiştim Alman aksanıyla konuştuğu çat pat İngilizcesini ama tabi bölümde gördüğümüz gibi Henry'e öyle kadın gitmiyor. Aynen bu 17'lik gibi insanın sinirini bozarcasına her bir lafa kikirdeyecek fingirdek bir kız lazım. Katherine Howard'la evleneceğini biliyorsunuzdur sanırım. Tabi bu ilişki de ne kadar gidecek biliyoruz. Eh Anne Boleyn'in kuzeni bu kız, aileden gelen bir şeyler var diyerek bilmeyenler için ufak da bir kopya verip önümüzdeki seneye hayatta olursak son sezonu da izleriz diyor ve gidiyorum ((:

[ 6 posts ] 

Jump to: